Študijski krožki
Prijavi
se
Dodatne informacije
Nina Salobir
tel. 04/506 13 60
nina.salobir@lu-skofjaloka.si
Študijski krožki
Prijavi
se
Dodatne informacije
tel. 04/506 13 60
nina.salobir@lu-skofjaloka.si
Študijski krožki so neformalna oblika druženja ljudi, ki imajo podobne interese in jih želijo skupaj uresničevati. Krožek vodi posebej usposobljen mentor, udeleženci pa aktivno soustvarjajo učni proces. Ob zaključku udeleženci osvojene novosti predstavijo v obliki predavanj, razstav, ekskurzij ali izdajo brošuro.
Študijski krožki so za udeležence brezplačni, na podlagi razpisa jih financira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, strokovno pomoč in spremljanje pa opravlja Andragoški center Slovenije.
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je odobrilo študijske krožke za šolsko leto 2023/2024.
Če želite biti obveščeni o aktivnsotih v okviru študijskih krožkov, nam pišite na kontaktne podatke zgoraj ali kliknite na “Prijavi se” in se prijavite na naše novičke.
Nitke združujejo
V sodobnem, hitrem tempu življenja, pogosto iščemo protiutež, ki bi nam omogočala sprostitev. Kvačkanje je ena od dejavnosti, ki nas po eni strani razbremeni, po drugi pa nam omogoča izražanje kreativnosti in ročne ustvarjalnosti. Poleg tega vpliva na povečanje samozavesti, izboljša koncentracijo in matematične sposobnosti, zmanjšuje krvni tlak, uri fino motoriko in krepi medosebne odnose. Osebe, ki kvačkajo do visoke starosti, ohranjajo dober spomin, saj je kvačkanje pravi trening za možgane. Poleg tega nam unikatni izdelki popestrijo dom, so dodatek naši zunanjosti ali pa čudovito darilo drugi osebi. Pozitivne učinke opažajo tudi pri otrocih v osnovnih šolah, ki imajo učne težave, saj jih spodbuja h koncentraciji in jim na zabaven način vliva veselje do dela in izboljšuje motorične sposobnosti, zaradi česar hitreje napredujejo pri učenju pisanja. Vse te številne prednosti kvačkanja so spoznali tudi udeleženci študijskega krožka. Seznanili so se z osnovami kvačkanja, preverili svoje ročne sposobnosti, si medsebojno podelili izkušnje, ki jih imajo s to umetnostjo, ter obenem ustvarili čudovite, unikatne izdelke.
Ustvarjalni vozli
Marsikdo se znajde v zadregi, ko ga vprašamo kaj je makrame. Poenostavljeno bi lahko rekli, da gre za tehniko, ki s pomočjo vozlanja vrvi in niti ustvarja čudovite dekorativne izdelke. Vendar pa gre pri makrameju še za veliko več kot le to. Spodbuja namreč kreativnost, sprošča napetost, izboljšuje koncentracijo in uri fino motoriko. Poleg tega pa so makrame izdelki praktični in dekorativni, saj polepšajo še tako preprosto stanovanje ali z nakitom v tej tehniki dodajo dekorativen izgled. Udeleženci študijskega krožka so si izmenjali ideje, nasvete in izkušnje, se odklopili od vsakdanjih skrbi, poleg tega pa ustvarili čudovite in unikatne izdelke v tej posebni tehniki.
Ko stari predmeti na novo oživijo
Vsak se je že kdaj naveličal kakšnega starega kosa pohištva in bi ga najraje odnesel na odpad. Toda obstaja način, kako staremu, dolgočasnemu kosu dodati novo vsebino. Poslikava različnega pohištva je odličen način, kako oživiti ali personalizirati. Udeleženci študijskega krožka so se srečali z motivi slovenske krasilne umetnosti, ki so jih sami izbrali in sestavili želeni vzorec. Tega so prenesli na les in slikali z akrilnimi barvami. S poslikavo in obnovo starega pohištva so prispevali k trajnostni praksi, sa so namesto nakupa novega pohištva reciklirali staro in mu dali povsem novo podobo. Ustvarili so edinstvene in unikatne kose pohištva.
Ljudska univerza Škofja Loka se zavezuje, da bo omogočala dostopnost spletišča https://www.lu-skofjaloka.si/ v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij vsem uporabnikom. Spletno mesto smo oblikovali tako, da je s prilagajanjem na različne načine, čim bolj dostopno vsem, ki našo stran obiščejo. Ta izjava o dostopnosti se nanaša na spletišče https://www.lu-skofjaloka.si/
Zasnovano je tako, da je dostopno in uporabnikom prijazno. S spodbujanjem vključenosti in dostopnosti lahko vsem omogočimo enake možnosti za razvoj.
Uporabnikom je potrebno omogočiti zaznavanje, razumevanje, navigacijo ter interakcijo s spletom. S tem namenom smo na naši spletni strani dodali vtičnike (Arnes Preskoči na vsebino, Divi Dostopnost, SOGO Dostopnost), ki ponuja funkcionalnosti, namenjene osebam s posebnimi potrebami. Tako lahko obiskovalci našo spletno stran prilagodijo svojim potrebam.
Za zagotavljanje zahtev glede dostopnosti so bile sistemsko zagotovljene nekatere prilagoditve, kot so:
-odzivno oblikovanje (prilagajanje postavitve vsebine ločljivosti zaslona),
-HTML koda spletne strani je pregledana in urejena, tako da ustreza zahtevam različnih naprav, pri čemur je mogoče stran brez izgube informacij povečati do 200 %.
-možnost upravljanja s tipkovnico (prilagojeno za tiste, ki ne morejo uporabljati miške),
-primernost barvnih kontrastov (besedilo in ozadje),
-spletni obrazci so dostopni
-na strani se lahko spremenita tip pisave in velikosti fontov,
-omogočeno je ustavljanje premikov in podčrtovanje povezav,
-omogočeno je opremljanje slik z nadomestnim besedilom,
-omogočena je uporaba različnih ravni naslovov.
Obiskovalci spletne strani Ljudske univerze Škofja Loka se lahko s pomočjo bližnjic za tipkovnici premikajo po spletni strani:
-premik po elementih (Tab),
-premik na vrh strani po elementih (Shift + Tab),
-klik označenega elementa (Enter),
-premiki po strani navzdol (preslednica ali Page Down),
-premiki po strani navzgor (Page Up),
Vtičnik SOGO dostopnost omogoča funkcionalnosti na stopnji AA (WCAG 2.0), je skladen s standardom SIST EN 301 549 V2.1.2.
Spletna stran Ljudske univerze Škofja Loka je delno skladna z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zaradi spodaj navedenih izjem.
Dostopnost spletne strani Ljudske univerze Škofja Loka sproti spremljamo in izboljšujemo posamezne elemente. Kljub temu nekatere objavljene vsebine ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij.
Primeri takih vsebin so:
– skenirani in shranjeni dokumenti v PDF obliki zapisa,
– programsko generirani dokumenti,
– različne kompleksne tabele s podatki, kjer struktura ni vedno optimalna
– vsebina v formatih, ki zahteva prenos in uporabo namenskih aplikacij
V primeru, da v zvezi z nedostopno vsebino potrebujete več informacij, nas kontaktirate na spodaj objavljene podatke (po naslovom Povratne kontaktne informacije).
Ta izjava je bila pripravljena 17.5. 2020 na podlagi samoocene.
Izjava je bila osvežena 18. 4. 2023
Spletišče je bilo v obstoječi grafični podobi objavljeno 1. 9. 2022.
Zaradi zelo pogostih posodobitev vsebin, lahko obiskovalci pri brskanju spletne strani Ljudske univerze Škofja Loka, kljub našim prizadevanjem, da bi bile vse spletne strani čim bolj dostopne in uporabnikom prijazne, občasno naletijo na težave.
V kolikor imate težave pri dostopu do katerekoli vsebine na naši spletni strani nam sporočite na info@lu-skofjaloka.si, na telefonsko številko 04/506 13 00 ali na naslov Ljudska univerza Škofja Loka, Podlubnik 1 A, 4220 Škofja Loka.
Želimo, da bi bila vaša uporabniška izkušnja čim boljša!
V primeru, da ugotovite odstopanja od določil Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, nas prosim najprej obvestite in nam dajte priložnost, da nevšečnosti odpravimo, kasneje pa lahko podate prijavo na:
Davčna ulica 1
1000 Ljubljana